Najczęściej przetrzymywane w częściach wspólnych przedmioty łatwopalne to np. stare meble, opony, kosze wiklinowe, pudła z makulaturą, puszki z resztkami farby itp. Składowanie ich na korytarzu, w podcieniach czy piwnicach jest bardziej niebezpieczne niż trzymanie ich w mieszkaniu.
Do części wspólnych budynku dostęp ma bowiem dużo większa ilość osób niż do lokalu mieszkalnego. W takich miejscach często bawią się dzieci lub przebywają osoby wychodzące „na papierosa”. Ryzyko zaprószenia ognia i dużych strat materialnych wzrasta wielokrotnie.
Przypominamy, że na klatkach nie wolno umieszczać jakichkolwiek materiałów palnych. To są m.in. szafy, stoły, krzesła, fotele, dywany, regały, kartony, sprzęt AGD czy wózki dziecięce, rośliny itp.. Zabronione jest składowanie przedmiotów gabarytowych oraz innych, np. rowerów, których usytuowanie powodowałoby ograniczenie wymaganej szerokości drogi ewakuacyjnej. Natomiast garaże, w myśl przepisów techniczno-budowlanych, służą wyłącznie do przechowywania i bieżącej obsługi samochodów osobowych. Nie powinny być wykorzystywane do celów magazynowych.
Przypominamy, że Straż Miejska, ma prawo nałożyć grzywnę lub karę porządkową, w oparciu o przepisy przeciwpożarowe. W tym przypadku prawdopodobnie nie będzie poszukiwany właściciel rzeczy. Ukarana zostanie cała wspólnota. Po otrzymaniu takiej grzywny Wspólnota dochodzić zwrotu będzie od właściciela składowanych rzeczy.
Ze statystyk wynika, że Państwowa Straż Pożarna prowadzi corocznie ok. 5 tys. kontroli w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, co stanowi ok. 8 proc. tego typu działań we wszystkich grupach obiektów. Często przesłanką do ich podjęcia są skargi mieszkańców. W trakcie czynności kontrolno-rozpoznawczych stwierdza się kilka tysięcy nieprawidłowości rocznie. Jedne z najczęstszych dotyczą właśnie stanu dróg ewakuacyjnych – ich drożności oraz składowania materiałów palnych. Zwykle porządek jest zaprowadzany natychmiast po wykazaniu uchybień.
Jeśli pozostawienie rzeczy na klatce schodowej nie wywołuje bezpośredniego zagrożenia pożarowego, nie naraża życia i zdrowia ludzi na niebezpieczeństwo, a także nie jest przyczyną znaczących strat materialnych, to konsekwencje są mniej surowe. Zgodnie z art. 82 kodeksu wykroczeń, grozi za to kara aresztu od 5 do 30 dni, nagany lub grzywny w drodze mandatu karnego od 20 do 5 tys. zł. Ale w przypadku, gdy dojdzie do pożaru, odpowiedzialność będzie mierzona w charakterze przestępstwa, opisanego w kodeksie karnym. Za to winny może się spodziewać od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy o konieczności usunięcia wszystkich materiałów łatwopalnych zalegających w hali garażowej. Na miejscach postojowych nie wolno przechowywać przedmiotów typu deski, kartony, farby, rozpuszczalniki, zabawki itp.
Garaż służy jedynie parkowaniu w nim aut, inne wykorzystanie tego miejsca naraża Wspólnotę Mieszkaniową, a więc wszystkich Państwa, na konsekwencje finansowe.
Dodatkowo prosimy zwrócić szczególną uwagę i zabezpieczyć wszelkie wycieki płynów eksploatacyjnych z aut.
Proszę pamiętać, że jeszcze w grudniu 2020 roku na nieruchomości przy ul. Górczewskiej doszło do bardzo poważnego pożaru, czego właściciele nieruchomości do dnia dzisiejszego odczuwają skutki, a cześć lokali nadal nie może być zamieszkała przez właścicieli.