W związku z szeregiem pytań dotyczących kosztów utrzymania garażu, postaramy się wyjaśnić to bardziej szczegółowo.
Garaż zgodnie z Ustawą o Własności Lokali to lokal niemieszkalny – czyli lokal, który rządzi się takimi samymi prawami jak każde mieszkanie i poza kosztami, które sam generuje
(w przypadku mieszkania są ta m. in. energia elektryczna, woda, ogrzewanie, kablówka itp. w przypadku garażu to energia elektryczna, utrzymanie porządku i czystości, konserwacja ogólno-budowlana, obsługa i serwis bram garażowych, instalacja PPOŻ itp.)
ponosi także koszty utrzymania części wspólnych art. 14 UoWL.
Taki podział jest jedynym prawidłowym w odniesieniu do obowiązujących zapisów Ustawy o Własności Lokali i wynika z art. 13 ust. 1.
Ważne jest także to, że inny (niezgodny z prawem, ale niestety czasem praktykowany przez niektóre firmy) sposób podziału kosztów spowoduje, że zaliczka eksploatacyjne będzie wyższe czyli kosztem garażu zwiększą się opłaty za mieszkanie.
Większość kosztów, które generuje cała nieruchomość jest w skali roku stała, jako ADMUS będziemy pracować nad ich optymalizacją jednak, aby to zrobić musimy poznać rzeczywiste koszty jakie generuje budynek wynikające ze zużycia mediów wspólnych – analizy takiej dokonuje się na podstawie faktur i dopiero obraz z pełnego roku pozwala na podjęcie działań.
Jednak szukanie oszczędności nie zmieni ustawowo narzuconego sposobu dot. rozbicia kosztów.